V našem centru očkujeme proti této nemoci
VAKCÍNA: ADACEL (kombinace s černým kašlem a tetanem) / CENA: 1099 KČVýskyt
Země s nízkou proočkovaností
Ohrožená skupina
Cestovatelé do oblastí s aktuálním výskytem
Postihuje
Dýchací trakt, kůže
Záškrt je infekční onemocnění postihující především horní cesty dýchací. Původcem záškrtu je bakterie produkující toxin, který má škodlivý vliv na sliznici dýchacích cest, způsobuje její odumírání a vznik pablán (povlaků) v nosohltanu a krku.
Výskyt
Po zavedení očkování se na celém světě podařilo významně snížit počty případů onemocnění a úmrtí, nicméně v některých státech světa se záškrt stále vyskytuje. Velký výskyt byl v 90. letech zaznamenáván v zemích bývalého Sovětského svazu. Vyskytuje se také v nejchudších zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.
Přenos
Nemoc se přenáší převážně kapénkovou infekcí, ale i kontaminovanými předměty.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy u záškrtu je nemocný člověk nebo bacilonosič toxigenního kmene Corynebacterium diphtheriae. Nakažlivost nemocného je od konce inkubační doby po celou dobu nemoci, obvykle 14 dnů, ale i déle než jeden měsíc.
Inkubační doba
Inkubační doba trvá 2–5 dní.
Příznaky
Onemocnění začíná bolestí v krku, zvýšenou teplotou a zimnicí, nechutenstvím. Bakteriální toxin způsobuje bílé nebo šedé povlaky v nosohltanu a krku, které ztěžují dýchání a polykání. Záškrt může být smrtelné onemocnění. Povlaky mohou ucpat horní cesty nemocného natolik, že se udusí. Toxin napadá též srdce, způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k srdečnímu selhání. Postižení nervů vede k ochrnutí.
Ochrana a prevence
Očkování proti záškrtu se v ČR provádí plošně od roku 1946, díky čemuž se v Česku prakticky nevyskytuje. Povinně se očkují kojenci od 9. týdne věku třemi dávkami hexavakcíny. U dospělých osob se doporučuje přeočkování nad 40 let věku při odjezdu do rizikových oblastí.
💉 Počet dávek: 1 dávka ve zvolený den
🦠 Přeočkování: Přeočkování je doporučeno po 5-10 letech
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované.