Garantujeme objednání termínu do 1 týdnu!
+420 722 568 411
Aquapalace Praha, Pražská 138, Čestlice

Horečka údolí Rift

Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta

Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně preventivních opatření

Výskyt

Jižní Afrika, subsaharská Afrika, Madagaskar, Saudská Arábie a Jemen

Ohrožená skupina

Osoby v kontaktu s krví, nebo tkáněmi mrtvých zvířat

Postihuje

Horečka, bolest hlavy, bolest svalu a kloubů, kožní projevy

Image link

Horečka údolí Rift je akutní virové onemocnění, které postihuje především domácí přežvýkavce, ale může se přenést také na člověka. Virus byl poprvé zaznamenán v roce 1931 u ovcí na farmě v údolí Rift v Keni.

Výskyt

Onemocnění se vyskytuje převážně v oblastech východní a jižní Afriky, ale také ve většině zemí subsaharské Afriky, Madagaskaru, Saudské Arábii a Jemenu.

Přenos

U člověka dochází většinou k přenosu přímým kontaktem s krví, tkáněmi mrtvých zvířat nebo dalším infikovaným biologickým materiálem. Na přenosu viru se podílí také několik druhů komárů, zejména Aedes a Culex spp.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy jsou domácí přežvýkavci. K přetrvávání viru mohou přispívat volně žijící živočichové (hlodavci, divocí přežvýkavci nebo netopýři).

Inkubační doba

Inkubační doba je 2-5 dnů.

Příznaky

Horečka údolí Rift může probíhat bezpříznakově, nebo také závažnou formou. Nekomplikovaný průběh se projevuje jako akutní chřipkové onemocnění s horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, výraznou bolestí svalů a kloubů, světloplachostí a anorexií. U pacientů se mohou objevit petechie, nevolnost, zvracení a krvácení z nosu.

Závažný průběh onemocnění je charakterizován akutním febrilním stavem trvajícím 2 až 4 dny, žloutenkou a predispozicí ke krvácení s možným rozsáhlým krvácením do sliznic, podkožních tkání a orgánů. Pacienti obvykle umírají.

Nejčastější komplikací onemocnění je zánět sítnice. U poloviny nemocných dochází k trvalé ztrátě centrálního vidění. Další komplikací může být encefalitida (zánět mozku) s projevy zmatenosti, halucinacemi, závratí a nekoordinovanými pohyby. Encefalitida může vést až ke vzniku kómatu.

Smrtnost je obecně nízká, ale k úplnému zotavení může dojít až po delší době. Byly hlášeny dlouhotrvající neurologické komplikace.

Ochrana a prevence

Pro návštěvníky postižených oblastí platí obecná doporučení pro prevenci nemocí přenášených komáry (používání repelentů, moskytiér, vhodný oděv, omezit noční aktivity) a je vhodné se vyvarovat kontaktu s uhynulými či poraženými kusy hospodářských zvířat či s jejich tělesnými tekutinami. Při ošetřování nemocných a manipulaci s laboratorními vzorky je třeba používat bariérovou techniku a osobní ochranné pomůcky. 

Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované.