Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta
Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně preventivních opatřeníVýskyt
Jižní Afrika, subsaharská Afrika, Madagaskar, Saudská Arábie a Jemen
Ohrožená skupina
Osoby v kontaktu s krví, nebo tkáněmi mrtvých zvířat
Postihuje
Horečka, bolest hlavy, bolest svalu a kloubů, kožní projevy
Horečka údolí Rift je akutní virové onemocnění, které postihuje především domácí přežvýkavce, ale může se přenést také na člověka. Virus byl poprvé zaznamenán v roce 1931 u ovcí na farmě v údolí Rift v Keni.
Výskyt
Onemocnění se vyskytuje převážně v oblastech východní a jižní Afriky, ale také ve většině zemí subsaharské Afriky, Madagaskaru, Saudské Arábii a Jemenu.
Přenos
U člověka dochází většinou k přenosu přímým kontaktem s krví, tkáněmi mrtvých zvířat nebo dalším infikovaným biologickým materiálem. Na přenosu viru se podílí také několik druhů komárů, zejména Aedes a Culex spp.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy jsou domácí přežvýkavci. K přetrvávání viru mohou přispívat volně žijící živočichové (hlodavci, divocí přežvýkavci nebo netopýři).
Inkubační doba
Inkubační doba je 2-5 dnů.
Příznaky
Horečka údolí Rift může probíhat bezpříznakově, nebo také závažnou formou. Nekomplikovaný průběh se projevuje jako akutní chřipkové onemocnění s horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, výraznou bolestí svalů a kloubů, světloplachostí a anorexií. U pacientů se mohou objevit petechie, nevolnost, zvracení a krvácení z nosu.
Závažný průběh onemocnění je charakterizován akutním febrilním stavem trvajícím 2 až 4 dny, žloutenkou a predispozicí ke krvácení s možným rozsáhlým krvácením do sliznic, podkožních tkání a orgánů. Pacienti obvykle umírají.
Nejčastější komplikací onemocnění je zánět sítnice. U poloviny nemocných dochází k trvalé ztrátě centrálního vidění. Další komplikací může být encefalitida (zánět mozku) s projevy zmatenosti, halucinacemi, závratí a nekoordinovanými pohyby. Encefalitida může vést až ke vzniku kómatu.
Smrtnost je obecně nízká, ale k úplnému zotavení může dojít až po delší době. Byly hlášeny dlouhotrvající neurologické komplikace.
Ochrana a prevence
Pro návštěvníky postižených oblastí platí obecná doporučení pro prevenci nemocí přenášených komáry (používání repelentů, moskytiér, vhodný oděv, omezit noční aktivity) a je vhodné se vyvarovat kontaktu s uhynulými či poraženými kusy hospodářských zvířat či s jejich tělesnými tekutinami. Při ošetřování nemocných a manipulaci s laboratorními vzorky je třeba používat bariérovou techniku a osobní ochranné pomůcky.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované.