Garantujeme objednání termínu do 1 týdnu!
+420 722 568 411
Aquapalace Praha, Pražská 138, Čestlice

Klíšťová encefalitida

V našem centru očkujeme proti této nemoci

VAKCÍNA: FSME-IMMUN / CENA: 1199 KČ

Výskyt

Evropa, některé části Asie (severnější část kontinentu)

Ohrožená skupina

Obyvatelé či cestovatelé do endemických oblastí

Postihuje

Nervové ústrojí

Image link

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Klíšťová encefalitida je typickou nákazou s přírodní ohniskovostí.

Výskyt

V České republice je mnoho ohnisek s vhodnými podmínkami pro život klíšťat. Nakažená klíšťata se vyskytují ve všech krajích České republiky, aktivní jsou již od 5 °C a upřednostňují vlhká místa. Česká republika je zemí s nejvyšším výskytem onemocnění. Každoročně je hlášeno několik set onemocnění klíšťovou encefalitidou a jejich počet se zvyšuje. Výskyt je hlášen i v řadě jiných evropských zemí – v Rakousku, Švýcarsku či v Pobaltí

 

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je infikované klíště. Po nasátí infikované krve zůstává klíště trvale infekční a přenáší virus i na své potomstvo.

Přenos

Klíšťová encefalitida se přenáší na člověka ze zvířat především infikovaným klíštětem. Méně častý způsob přenosu je konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo při neopatrném vytahování infekčního klíštěte např. domácímu zvířeti. Nákazu přenáší i drobné nymfy, které mohu být pouhým okem lehce přehlédnutelné.

Inkubační doba

Inkubační doba je obvykle 1–2 týdny, ne však déle než 4 týdny.

Příznaky

Onemocnění často probíhá dvoufázově. Může však proběhnout jen jedna fáze onemocnění nebo i bezpříznakově. První fáze trvá obvykle 3–5 dní. Projevuje se nespecificky – bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, nechutenství. Po několika dnech zlepšení může přijít druhá fáze onemocnění– již rozvinutý zánět mozku a mozkových obalů. V této fázi se objevuje vysoká horečka, ztuhlost šíje, kruté bolesti hlavy, zvracení, světloplachost. Mezi další příznaky patří třes, závratě, dezorientace. Ve vážných případech dochází k obrnám končetinových či dýchacích svalů. Dlouhotrvajícími až trvalými následky mohou být např. chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy soustředění, deprese, třes, poruchy rovnováhy nebo obrny svalů končetin.

Ochrana a prevence

Specifická léčba neexistuje, léčí se pouze symptomy. Nejvhodnějším způsobem prevence před tímto onemocněním je očkování. Ideální je zahájit očkování ještě před nástupem teplých měsíců, nicméně i v období jara a léta je možné se očkovat – lepší pozdě než vůbec. Klíšťata přenáší i jiné nemoci, proti kterým očkování neexistuje. Proto je vhodné se při pobytu v přírodě chránit vhodným oděvem (světlé oblečení, kde je klíště lépe vidět, dlouhé kalhoty, rukávy) za současného použití repelentů. Prodělané onemocnění v mladším věku nemusí být zárukou celoživotní imunity.

 

💉 Počet dávek:
Základní očkovací schéma: 3 dávky, 1. dávka  se aplikuje ve zvolený den, 2. dávka se aplikuje za 1 až 3 měsíce, 3. dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců po druhé dávce.

Zrychlené očkovací schéma: první dávka ve zvolený den, druhá dávka za 14 dní, třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců po druhé dávce.

🦠 Přeočkování: První přeočkování se provádí po třech letech od podání třetí dávky. Další přeočkování se provádí po 3 až 5 letech bez ohledu na to, zda byly předchozí dávky aplikovány v základním nebo zrychleném schématu.

Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované