Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta
Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně preventivních opatřeníVýskyt
Subsaharská Afrika
Ohrožená skupina
Pracovníci ve styku s netopýry, cestovatelé do rizikových oblastí
Postihuje
Kůže, sliznice a tkáně, porucha funkce jater a ledvin
Marburská nemoc, je virové onemocnění způsobené filovirem (Filoviridae) Marburg, blízce příbuzným viru Ebola. Nemoc byla pojmenována po městě prvního výskytu v Evropě – Marburgu.
Výskyt
Onemocnění se vyskytuje v subsaharské Africe.
Přenos
Virus se přenáší krví, slinami, močí nebo stolicí nemocného. Dále také přímým kontaktem s infikovaným organismem (netopýr/kaloň, opice, člověk), kontaktem se zpracovávanou zvěřinou. U laboratorních primátů dochází k přenosu vzduchem.
Zdroj nákazy
Zdrojem onemocnění je nemocný člověk nebo infikované zvíře. Rezervoárem viru jsou některé druhy kaloňů a netopýrů.
Inkubační doba
Inkubační doba je 2–21 dní.
Příznaky
Počáteční příznaky jsou vysoká teplota s bolestmi hlavy, bolesti ve svalech, nevolnosti, závratě, pocity vyčerpání, zvracení a zimnice. Dále se rozvíjí kožní vyrážka, krvácení pod kůži, krvácení do trávicího traktu a případně krvácení z dalších tkání a tělesných dutin a sliznic. Po několika týdnech se část nemocných uzdraví. U velkého počtu nakažených dochází k dalšímu zhoršování stavu. Krvácivé projevy mohou vyústit ve vážné poškození vnitřních orgánů, především jater a ledvin. Virus často napadá také výstelku cév, a tím přispívá k rozvoji poruchy srážení krve. Krevní sraženiny mohou ucpávat cévy a způsobit zástavu oběhu krve ve tkáních. Současně dochází vyčerpáním srážecích krevních faktorů k jejich nedostatku, krev začne z cév unikat a rozvíjí se krvácení a šokový stav. Tato fáze onemocnění je již ve většině případů smrtelná.
Ochrana a prevence
Léčba je pouze symptomatická. Očkovací látka není zatím k dispozici.
Marburgská nemoc společně s ebolou jsou nejzávažnější ze všech hemoragických horeček. Až 80 % nakažených umírá.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované.