Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta
Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně preventivních opatřeníVýskyt
Jižní Amerika, část Afriky (hlavně Madagaskar), Asie
Ohrožená skupina
Osoby cestující do zemí endemického výskytu
Postihuje
Horečka, lymfatický systém, játra, slezina, plíce
Mor je onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis. Toto onemocnění se vyskytuje ve třech různých formách: bubonická, plicní a septikemická
Výskyt
Lokální ohniska moru se vyskytují v Brazílii, Bolívii, Peru nebo v západní polovině USA. V Asii se mor endemicky vyskytuje v Číně, Indii, Rusku, Kyrgyzstánu, Laosu, Mongolsku, Myanmaru, Vietnamu a Indonésii. V Africe byly hlášeny případy nákazy z Demokratické republiky Kongo, Madagaskaru, Ugandy, Tanzanie, Keni, Seychel a z Alžíru. Nejvíce postiženou zemí světa je v posledním desetiletí nejvíce Madagaskar.
Přenos
Bubonická forma onemocnění se na člověka přenáší při pokousání blechami. Možný je i přenos z nakaženého zvířete na člověka přímým kontaktem s poraněnou kůží, nebo kontaminovanými tělními tekutinami. Plicní forma vzniká při přímém kontaktu s nakaženým člověkem či zvířetem, z člověka na člověka je přenášena kapénkami vzdušnou cestou.
Zdroj nákazy
Zdrojem infekce jsou divocí hlodavci a nakažené blechy.
Inkubační doba
Inkubační doba je 1–7 dní, u plicní formy 1-4 dny.
Příznaky
Příznaky onemocnění se liší dle jeho formy. U bubonické jsou hlavními příznaky horečka a náhlé zánětlivé zduřením (nejčastěji v tříslech, podpaží nebo na krku). Infekce se může šířit do jater, sleziny a plic. Plicní forma se projevuje horečkou, kašlem, dušností, bolestí na hrudníku a vykašláváním krve. U septikemický formy dochází k poruše srážení krve a krvácivosti. Tento průběh nastává v případě rozsevu bakterií v krevním řečišti, postižený umírá na selhání vnitřních orgánů.
Ochrana a prevence
Podání léčby je nutné do 24 hodin od prvních příznaků onemocnění. Onemocnění se léčí antibiotiky (streptomycin, gentamicin, tetracykliny a chloramfenikol). Nezbytná preventivní opatření pro cestující do endemických oblastí moru jsou prostředky osobní ochrany proti blechám, použití repelentů a vyhýbání se přímému kontaktu s nemocnými nebo mrtvými zvířaty.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované.