V našem centru očkujeme proti této nemoci
VAKCÍNA: VERORAB / CENA: 1550 KČVýskyt
Afrika, jižní, jihovýchodní a střední Asie, Amerika, jižní Evropa
Ohrožená skupina
Cestovatelé do rizikových oblastí
Postihuje
Nervový systém
Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému, postihuje všechny teplokrevné živočichy včetně člověka. I v současné době je toto onemocnění smrtelné, proti této nemoci neexistuje žádná účinná léčba.
Přenos
Virus vztekliny se nachází ve slinách nemocného zvířete. Člověk se nakazí při pokousání nebo poškrábání zvířetem a vniknutím slin nakaženého zvířete do rány člověka.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy jsou nejčastěji psi, opice a netopýři a jiní teplokrevní savci (mývalové, skunci, lišky apod.).
Inkubační doba
Inkubační doba obvykle trvá 3–8 týdnů, výjimečně i déle až roky. Trvání inkubační doby závisí především na velikosti dávky viru, na závažnosti a vzdálenosti poranění od centrálního nervového systému (čím blíže je poranění hlavě, tím je inkubační doba kratší).
Příznaky
Mezi první příznaky onemocnění patří obvykle nespecifické bolesti v místě poranění (svědění, brnění, pálení), bolest hlavy, zvýšená únava, zvýšená teplota, nechuť k jídlu, bolest svalů. Onemocnění se může rozvinout do dvou forem; první je tzv. zuřivá forma s rychlým průběhem a hyperaktivitou, při které smrt nastává během několika dnů. U této formy vztekliny dochází při pokusu o napití k bolestivým křečím polykacího svalstva, které se objevují i při pouhé představě vody (hydrofobie, strach z vody). Křeče se následně rozšiřují na celé tělo a postupně přecházejí v obrny. Druhá, paralytická (tichá) forma vztekliny probíhá pomaleji a smrt nastává ochrnutím svalů poté, co se infekce rozšíří po celém centrálním i periferním nervovém systému.
Ochrana a prevence
Preventivní preexpoziční očkování se podává ve dvou, nebo třech dávkách. Vhodné očkovací schéma stanovuje po dohodě s klientem očkující lékař. Posilovací dávka se aplikuje po jednom roce, poté je účinnost na pět let. Dojde-li během pobytu v rizikových oblastech k pokousání zvířetem, doporučuje se ránu dostatečně vymýt mýdlovou vodou, vydezinfikovat a vyhledat co nejdříve lékařskou péči. V případě provedeného preexpozičního očkování by měl cestovatel po pokousání dostat ještě 1–2 dávky vakcíny. Při pokousání nebo poranění zvířetem v rizikových zemích bez provedeného preventivního očkování se doporučuje co nejdříve zahájit antirabickou postexpoziční profylaxi pěti dávkami vakcíny a mělo by být podáno antirabické sérum.
💉 Počet dávek:
Dvě dávky: první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka se aplikuje za sedm dní.
Tři dávky: první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka se aplikuje za sedm dní a třetí dávka se aplikuje za 28 dní po první dávce (může být aplikována i za 21 dní po první dávce).
Vhodné očkovací schéma stanovuje po dohodě s klientem očkující lékař.
🦠 Přeočkování: Dle oficiálních národních doporučení
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované.