Garantujeme objednání termínu do 1 týdnu!
+420 722 568 411
Aquapalace Praha, Pražská 138, Čestlice

Horečka Zika

Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta

Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně preventivních opatření

Výskyt

Střední a Jižní Amerika, jižní a jihovýchodní Asie, Afrika

Ohrožená skupina

Cestovatelé do rizikových oblastí, těhotné ženy (resp. plod)

Postihuje

Horečnaté onemocnění, poruchy srážení krve

Image link

Horečka Zika je virové onemocnění přenášené komáry. Virus Zika byl poprvé objeven roku 1947 v Ugandě. 

Výskyt

Do roku 2007 byly hlášeny pouze sporadické případy onemocnění lidí v Africe a Asii. V roce 2007 byla poprvé hlášena onemocnění z Mikronésie. V následujících letech byly diagnostikovány případy onemocnění v jihovýchodní Asii a v západním Pacifiku. První větší epidemie proběhla v letech 2013–2014 ve Francouzské Polynésii. V roce 2015 byl virus Zika poprvé identifikován také na západní polokouli, velký výskyt byl zaznamenán v Brazílii. Od té doby je virus rozšířenýv celé Jižní Americe. V současnosti virus Zika cirkuluje na několika kontinentech.

Přenos

K nákaze dochází poštípáním infikovaným komárem hlavně v tropických oblastech. Jedná se o stejný typ komára, kterýpřenáší Horečku dengue, horečku Chikungunya a žlutou zimnici. Pravděpodobný je i přenos nechráněným pohlavním stykem. Existuje podezření na možnost přenosu viru z matky na plod během těhotenství.

Zdroj nákazy

Zdrojem infekce jsou lidé a opice.

Inkubační doba

Inkubační doba je 3–12 dní, nejčastěji 2–7 dní.

Příznaky

Virus zika obvykle způsobuje mírné onemocnění, asi u 80 % lidí probíhá nemoc bezpříznakově. Mezi časté příznaky nemoci patří bolest hlavy, bolesti svalů a kloubů, horečka, vyrážka nebo zánět spojivek či únava. Onemocnění představuje vysoké riziko pro těhotné ženy, protože infekce virem zika v těhotenství je spojena s postižením centrálního nervového systému u plodu. Onemocnění těhotné ženy může mít vliv na vývoj plodu, novorozenci může způsobit mikrocefalii (menší hlavička oproti tělu dítěte) a poruchy vývoje mozku.

Ochrana a prevence

Proti viru Zika neexistují v současné době žádné očkovací látky ani specifické léky. Preventivně se doporučuje nosit oblečení s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi, ubytovat se v rizikových oblastech v místech s klimatizací nebo se sítěmi na oknech a dveřích, které nedovolí komárům vniknout do místností, používat účinné repelenty a insekticidy proti hmyzu. Dále se doporučuje ošetření oblečení, moskytiér a stanů vhodným přípravkem proti hmyzu, v noci používat nad postelí moskytiéry a sítě proti hmyzu. Těhotné ženy by neměly cestovat do rizikových oblastí. Pokud byl v rizikové oblasti partner těhotné ženy, do konce gravidity by měli používat chráněný pohlavní styk s kondomem. Pro páry, které plánují početí, je doporučeno ponechání odstupu od posledního možného bodnutí komára v rizikové oblasti k otěhotnění alespoň 6 měsíců.

Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované.